Obóz w Auschwitz-Birkenau to wstrząsające miejsce będące świadkiem niewyobrażalnego ludzkiego cierpienia i bólu. Został utworzony na terenie okupowanej Polski w połowie 1940 roku, początkowo przeznaczony był dla polskich więźniów politycznych. W 1942 roku został przekształcony w główny obóz eksterminacji Żydów na terenie okupowanej Polski. W styczniu 1945 roku doszło do likwidacji obozu, który pochłonął niewyobrażalną liczbę istnień ludzkich. W tym największym niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i ośrodku Zagłady zostało wymordowanych ponad milion kobiet, mężczyzn i dzieci (w tym ponad milion Żydów, prawie 100 tysięcy Polaków oraz wielu przedstawicieli innych narodów).
Auschwitz-Birkenau – miejsce Pamięci i Muzeum
Muzeum Auschwitz-Birkenau jest jednym z najważniejszych na świecie miejsc upamiętniających tragedię Holocaustu. Jest to również miejsce gdzie splatają się losy i cierpienia wielu narodów dotkniętych II wojną światową. Wycieczka do Auschwitz z Krakowa to duże przeżycie, które pozwala zobaczyć dowody, do czego prowadzi nienawiść.
Wycieczka do Auschwitz z Krakowa zawiera:
- odbiór z hotelu/hostelu
- usługę licencjonowanego przewodnika w Muzeum
- odwóz do hotelu/hostelu
Trasa z przewodnikiem obejmuje:
Zwiedzanie obozu koncentracyjnego i Zagłady Auschwitz-Birkenau
Czas trwania wycieczki: około 7-8 godzin
Cena:
Wycieczka do Auschwitz z Krakowa pełny opis:
Obóz zagłady Auschwitz-Birkenau to miejsce, które przez kilka lat swojego istnienia było świadkiem śmierci ponad 1 mln ludzi. Zwiedzanie obozu w Auschwitz pozwala choć w części uzmysłowić sobie, jak wielka była skala ludobójstwa prowadzona przez nazistów na terenie okupowanej Polski. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowym planem wycieczki do Auschwitz z Krakowa.
Zwiedzanie Auschwitz – plan ramowy
Wycieczka do Auschwitz rozpoczyna się jeszcze w Krakowie od odebrania gości spod hotelu. Podróż samochodem do Auschwitz zajmuje nieco ponad godzinę (odległość ok. 70 km). Po dojechaniu na miejsce rozpoczyna się właściwa część wycieczki, której pierwszym etapem jest wejście zwiedzanie obozu Auschwitz I, a następnie przejazd do oddalonego o ok. 3 km Auschwitz II – Birkenau (Brzezinka).
W trakcie zwiedzania poznamy historię obozu, który powstał najpierw dla polskich więźniów politycznych, a w 1942 r. został przekształcony w główny obóz eksterminacji Żydów. W Auschwitz-Birkenau zginęło w sumie ponad 1 mln ludzi. Ginęli przede wszystkim Żydzi (ok. 1 miliona), ale również Polacy (ok. 70 tys.), Romowie (ok. 21 tys.) oraz osoby wielu innych narodowości[1]. Do 1945 r., kiedy doszło do wyzwolenia obozu, przeżyło ok. 7,5 więźniów. Wielu z nich od razu po odzyskaniu wolności udało się do domów, a pozostałych umieszczono w prowizorycznych szpitalach, w których dochodzili do siebie. Niektórzy świadkowie tamtych wydarzeń żyją do dziś i w kolejne rocznice wyzwolenia obozu spotykają się w tym miejscu, by uczestniczyć w uroczystościach upamiętniające wydarzenia z tamtych lat. Byli więźniowie nadal mają na rękach wytatuowane numery obozowe, które oprócz wspomnień są niezacieralnym dowodem, że wydarzenia w obozie w Auschwitz naprawdę miały miejsce.
Jeszcze przed rozpoczęciem zwiedzania możemy zobaczyć bramę z napisem „Arbeit macht frei” czyli „praca czyni wolnym”. Więźniowie widzieli ten napis codziennie wychodząc dano do pracy w komandach i wracając z nich pod wieczór. Napis ten pojawił się również na bramach do innych niemieckich obozów koncentracyjnych. Po wojnie stał się on symbolem systemu niemieckich obozów koncentracyjnych, a potem również symbolem nazistowskiej zagłady.
Zwiedzanie obozu w Auschwitz obejmuje zwiedzanie części muzealnej, w której znajdują się m.in. zdjęcia wykonywane więźniom oraz liczne przedmioty odebrane im podczas przyjmowania do obozu. Są wśród nich zwyczajne rzeczy, takie jak buty, walizki czy zabawki, gdyż więźniowie nie mogli mieć przy sobie nic własnego. Nowo przybyli więźniowie otrzymywali swój numer, który był tatuowany na ich ramieniu oraz pasiaste ubranie, identyczne jak jego współwięźniowie.
Podczas zwiedzania obozu można zobaczyć zdjęcia więźniów, poznać ich codzienne życie w obozie oraz dowiedzieć się o eksperymentach, które naziści wykonywali na więźniach. Obejrzenie wszystkich elementów ekspozycji oraz budynków obozowych to przeżycie, które na długo pozostaje w pamięci. To miejsce robiące ogromne wrażenie na zwiedzających, które pokazuje jaką skalę miał Holokaust.
Po odwiedzeniu pierwszej części obozu udamy się do Auschwitz II – Birkenau, czyli Brzezinki. To właśnie tam będzie można zobaczyć najstraszniejsze miejsca obozu czyli drewniane baraki, w których mieszkali więźniowe, ale przede wszystkim komory gazowe i krematoria. To w nich zginęły miliony ludzi różnej narodowości, przede wszystkim Żydów, a skala eksterminacji do dziś budzi przerażenie. Na terenie obozu w Birkenau zachowały się też tory kolejowe, którymi przywożono w bydlęcych wagonach kolejnych więźniów skazanych na zagładę. Los większości przybywających Żydów był z góry przesądzony.
Wycieczka do Auschwitz z Krakowa – informacje praktyczne
Wycieczka do Auschwitz z Krakowa zaczyna się i kończy w królewskim mieście, w miejscu ustalonym z uczestnikami. Może to być hotel lub inne miejsce, w którym zatrzymali się zwiedzający. W cenie wycieczki jest transport Kraków – Auschwitz – Kraków oraz zwiedzanie Auschwitz z przewodnikiem.
Cała wycieczka do Auschwitz z Krakowa zajmuje czas ok. 7-8 godzin. W czas ten wliczona jest również podróż, a samo zwiedzanie obu części obozu trwa ok. 4 godzin. Wycieczka do Auchwitz z Krakowa kosztuje 185 zł od osoby, a studenci płacą 160 zł.
Większa część zwiedzania odbywa się na terenie otwartym, dlatego bardzo ważne jest dostosowanie ubioru do warunków atmosferycznych. Dobrze jest zadbać o odpowiednie obuwie, gdyż grunt na terenie obozu został zachowany w stanie oryginalnym. Należy się zatem liczyć z tym, że może pojawić się błoto czy kałuże i dlatego warto mieć na sobie odpowiednie obuwie. Strój należy również dostosować do charakteru tego miejsca, zachowując należyty szacunek miejscu pamięci, jakim jest teren obozu. Przed wejściem na teren Auschwitz ze względów bezpieczeństwa każdy turysta podlega kontroli osobistej i kontroli bagażu.
[1] http://70.auschwitz.org/index.php?option=com_content&view=article&id=65&Itemid=176&lang=pl