5 miejsc do odwiedzenia w Krakowie

Planujesz odwiedzić Małopolskę? Wybierasz się do Krakowa? Masz zamiar spędzić kilka dni w Mieście Królów? To świetnie się składa. Poniżej znajdziesz listę jednych z najpopularniejszych miejsc, które możesz odwiedzić w Krakowie.

1. Stare Miasto

Absolutnie pozycja obowiązkowa. To właśnie tutaj znajduje się słynny Rynek krakowski. W czasie średniowiecza był on największym placem w Europie sięgając swoimi wymiarami aż 40 000 metrów! Na Rynku krakowskim znajdują się także niektóre z najważniejszych zabytków Krakowa. Należą do nich przede wszystkim majestatyczne XIII wieczne budowle: Kościół Mariacki oraz słynne Sukiennice. W ich pobliżu znajduje się ulica Floriańska, jedna z najsłynniejszych w Krakowie. Prowadzi ona bezpośrednio do średniowiecznych murów obronnych miasta.

Main Square Krakow

Nieopodal znajduje się najstarsze w Polsce muzeum, wysoko cenione Muzeum Książąt Czartoryskich. To właśnie wśród jego bogatej kolekcji można zobaczyć dwa najsłynniejsze obrazy: Dama z gronostajem Leonarda da Vinci oraz Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem Rembrandta.

Na Starym Mieście warto odwiedzić także Collegium Maius – w którego murach znalazł swoją siedzibę najstarszy polski uniwersytet (dawna Akademia Krakowska) założony w 1364 r. przez króla Kazimierza Wielkiego. To właśnie tutaj studiował m.in. słynny astronom Mikołaj Kopernik. Na ulicy franciszkańskiej znajduje się Okno Papieskie – najsłynniejsze okno w Krakowie. To właśnie z tego miejsca papież Polak, Jan Paweł II przemawiał do tysięcy młodych osób, które przychodziły aby się z nim spotkać.

2. Wawel

To najstarsza część Krakowa. Na Wzgórzu Wawelskim znajduje się Zamek Królewski oraz Katedra Wawelska. Wawel uchodzi za polski panteon, jako miejsce szczególnie związane z historią Polski i tej części Europy. Przez wieki to właśnie tutaj mieli swoją siedzibę królowie Polski i Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Na Wawelu w Katedrze odbywała się koronacje królewskie, a w jej kryptach pochowani są prawie wszyscy polscy władcy poczynając od XIV do XVIII wieku.

Wawel

Na Wawelu możesz odwiedzić także Smoczą Jamę. To właśnie tutaj według legendy miał swoją pieczarę Smok Wawelski. Dzisiaj w jej pobliżu znajduje się jego pomnik. Jeśli poczeka się wystarczająco długo można zobaczyć ogień, który wydobywa się ze smoczej paszczy.

3. Kazimierz żydowski

Początki Kazimierza sięgają XIV wieku. To właśnie wtedy król Polski Kazimierz Wielki ufundował osobne miasto nieopodal Krakowa. Miejsce to z czasem zasłynęło jako stolica Polskich Żydów, najważniejsze miasto żydowskie w Polsce. Obecnie Kazimierz znany jest z wyjątkowej atmosfery, sztuki ulicznej oraz niezliczonej ilości restauracji, kawiarni i pubów.

Kazimierz street art

Jedną z najbardziej znanych lokalnych tradycji jest wspólna wyprawa z przyjaciółmi na zapiekanki. Najsłynniejszym miejscem jest tzw. Okrąglak znajdujący się na Placu Nowym.

4. Getto

Nieopodal Kazimierza znajduje się teren dawnego getta. Mieści się on w krakowskiej dzielnicy Podgórze. Getto zostało utworzono podczas II wojny światowej przez niemieckie władze okupacyjne. Miało to miejsce w marcu 1941 roku. W jego graniach znalazło się około 17 tys. Żydów. Tylko nielicznym udało się przeżyć. W 1943 r. getto krakowskie zostało zlikwidowane, a jego ludność wywieziono do obozu zagłady w Auschwitz oraz obozu pracy Kl Plaszow.

Na terenie getta funkcjonowała Apteka Pod Białym Orłem. Prowadzona była przez Tadeusza Pankiewicza, jednego z największych bohaterów II Wojny Światowej w Krakowie. Pankiewicz był jedynym nieżydowskim rezydentem getta. Dzięki jego pomocy wielu Żydów otrzymało bezcenną pomoc w postaci m.in. bezpłatnych lekarstw oraz podrabianych dokumentów. Za swoje dokonania Pankiewicz został uhonorowany przez Muzeum Yad Vashem w Jerozolimie orderem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. Obecnie w budynku dawnej apteki mieści się muzeum poświęcone losom ludnośc krakowskiego getta podczas II wojny światowej.

Kilka minut drogi od apteki, możemy zobaczyć oryginalny mur getta pochodzący z czasów II wojny światowej. Znajduje się on w dwóch miejscach: na ulicy Lwowskiej oraz Limanowskiego.

5. Fabryka Schindlera

Poza murami getta znajduje się słynna Fabryka Oskara Schindlera. Dla wielu Żydów możliwość pracy w tym miejscu była jedyną szansą na przeżycie okupacji niemieckiej. Dzięki pomocy Oskara Schindlera ponad 1000 Żydów zostało uratowanych od czekających ich zagłady. Obecnie na terenie dawnej Fabryki znajduje się muzeum, otworzone w 2010 roku.

Schindler Factory Krakow

Muzeum opowiada historię obywateli Krakowa podczas II wojny światowej. Jest to wstrząsająca historia ukazująca okrutne losy ludności polskiej podczas okupacji niemieckiej. Obecnie należy ono do najpopularniejszych miejsc odwiedzanych w Krakowie.  Z pewnością przyczynił się do tego słynny film Lista Schindlera, nakręcony w 1993 roku przez Stevena Spielberga.

Zobacz też inne wycieczki z przewodnikiem:
5 places to visit in Krakow
5 places to visit in Krakow

Are you planning to visit Poland? Are you going to Krakow? Are you going to spend a few days in Read more

Katedra Wawelska – wycieczka z przewodnikiem
Wnętrze wawelskiej katedry

Katedra Wawelska to miejsce mające wyjątkową ponad 1000 letnią historię! To tutaj odbywały się koronacje królów polskich i najważniejsze uroczystości Read more